Beautiful art thou O Babylon and desirable for thou hast given thyself to everything that liveth and thy weakness hath subdued their strength. For in that union thou didst understand. Therefore art thou called Understanding, O Babylon, Lady of the Night


  Алхемија.

  Share
  Бегемонт
  Бегемонт

  Број на мислења : 91
  Join date : 2009-02-04
  Местолокација : Кавадарци

  Алхемија.

  Пишување  Бегемонт on Нед Фед 08, 2009 4:20 am

  Алхемија е рана протонаучна практика во која биле комбинирани елементи на хемија, физика, астрологија, уметност, семиотика, металургија, медицина, мистицизам, и религија. Алхемичарите тежнееле кон остварување на три цели. Најпозната цел на алхемијата е остварувањето на трансмутација на било кој метал во злато или сребро. Алхемичарите исто така се обиделе да создадат еликсир, универзален лек што би ги лечел сите болести и би го продолжил човечкиот живот неограничено. Философскиот камен бил клуч за овие цели. Оваа мистична супстанца што наводно била и прав и течност во форма на камен, можела да ги оствари и двете цели. Третата цел била создавање на човечки живот. Алхемијата може да се смета како претходник на модерната хемија пред формулацијата на научниот метод.
  Бегемонт
  Бегемонт

  Број на мислења : 91
  Join date : 2009-02-04
  Местолокација : Кавадарци

  Re: Алхемија.

  Пишување  Бегемонт on Нед Фед 08, 2009 4:23 am

  Целта на алхемичарите е и светиот грал односно Филозофскиот Камен.Философскиот камен, долго време „Свет Грал“ на западната алхемија, е митска супстанца што наводно може да претвори било кој метал во злато и/или да создаде еликсир што би ги направил луѓето бесмртни. Големото дело или Магнум опус се однесува на потрагата по овој камен.
  Achad44
  Achad44

  Број на мислења : 71
  Join date : 2009-02-04
  Местолокација : kavadarci

  Re: Алхемија.

  Пишување  Achad44 on Нед Фед 08, 2009 4:30 am

  знам
  Алхемијата е еротика на природата.......
  Morbid
  Morbid

  Број на мислења : 67
  Join date : 2009-02-04

  Re: Алхемија.

  Пишување  Morbid on Нед Фед 08, 2009 4:41 am

  дошла модернава хемија и се уништила
  Бегемонт
  Бегемонт

  Број на мислења : 91
  Join date : 2009-02-04
  Местолокација : Кавадарци

  Re: Алхемија.

  Пишување  Бегемонт on Нед Фед 08, 2009 4:44 am

  Па не и смета хемијата на алхемијата .. не си контрат
  Бездомник
  Бездомник

  Број на мислења : 8
  Join date : 2009-02-07

  Re: Алхемија.

  Пишување  Бездомник on Вто Фед 10, 2009 2:22 pm

  хемијата би била само еден мал дел од алхемијата
  AL-GBR-AL
  AL-GBR-AL

  Број на мислења : 1
  Join date : 2009-04-26
  Age : 34
  Местолокација : Cite de Pyramides

  Re: Алхемија.

  Пишување  AL-GBR-AL on Вто Апр 28, 2009 7:40 am

  Бездомник напиша:хемијата би била само еден мал дел од алхемијата
  Да не е обратно?

  Sponsored content

  Re: Алхемија.

  Пишување  Sponsored content


   Сега е точно Вто Мар 26, 2019 1:09 am