Beautiful art thou O Babylon and desirable for thou hast given thyself to everything that liveth and thy weakness hath subdued their strength. For in that union thou didst understand. Therefore art thou called Understanding, O Babylon, Lady of the Night


  The Doors

  Share
  Бегемонт
  Бегемонт

  Број на мислења : 91
  Join date : 2009-02-04
  Местолокација : Кавадарци

  The Doors

  Пишување  Бегемонт on Нед Фед 08, 2009 4:34 am

  The Doors,една од највлијателните групи во музичката историја иначе се формирани во САД во 1965, во Лос Анџелес, Калифорнија. Музиката на The Doors вклучува текстови со социјални, политички и психолошки влијанија воглавно напишани од Џим Морисон. Прецизните удари на Џон Денсмор, органата и бас органата на Реј Манзарек и иновативниот стил на Роби Крајгер со видливи влијанија од фламенго, џез, блуз, класичната и индијанската музика, во комбинација со длабокиот, сугестивен и харизматичен глас на Џим Морисон биле добитната комбинација.

  Постава

  * Џим Морисон - вокали
  * Реј Манзарек - пијано, клавијатури
  * Роби Кригер - гитара
  * Џон Денсмор - тапани, перкусија

  Дискографија

  Студиски албуми

  * The Doors (Јануари 1967)
  * Strange Days (Октомври 1967)
  * Waiting For The Sun (Јули 1968)
  * The Soft Parade (Јули 1969)
  * Morrison Hotel (февруари 1970)
  * LA Woman (Април 1971)
  * Other Voices (Октомври 1971)
  * Full Circle (Јули 1972)
  * An American Prayer: Jim Morrison (Ноември 1978)

  Албуми во живо

  * Absolutely Live (Јули 1970)
  * Alive, She Cried (1983)
  * Live At The Hollywood Bowl (Јуни 1987)

  Компилации

  * Weird Scenes Inside The Gold Mine (Јануари 1972)
  * 13 (Ноември 1970)
  * The Doors Greatest Hits (1996)
  * Legacy: The Absolute Best (Август 2003)

   Сега е точно Вто Мар 26, 2019 1:05 am