Beautiful art thou O Babylon and desirable for thou hast given thyself to everything that liveth and thy weakness hath subdued their strength. For in that union thou didst understand. Therefore art thou called Understanding, O Babylon, Lady of the Night


  Frank Zappa

  Share
  Бегемонт
  Бегемонт

  Број на мислења : 91
  Join date : 2009-02-04
  Местолокација : Кавадарци

  Frank Zappa

  Пишување  Бегемонт on Чет Фед 05, 2009 9:21 am

  Уше од мали нозе покажува интерес за музика.. првин чука бубањ и после од кога ја чул Three hours past Midnight - Johnny Guitar Watson ногу го бендисала гитарата... Има околу 80 албуми на кои е и композитор и текстописец и аранжер... Негова мета на исмејавање е американскиот начин на живеење.. моралниот и интелектуалниот хипокризам.. Почнал на да пушува рок музика дури после 20години, до тогаш се интересирал за сериозна музика и композитори како Igor Stravinsky и Edgar Varese и имал напишано неколку дела кои подоцна успеал да ги иведе со оркестар во концертни хали каде што добива по 20 минутни овации.
  Има соработувано со Steve Vai, Yoko Ono, John Lennon, Лондонскиот симфониски оркестар, Johnny Guitar Watson...
  Сведочи заедно со John Denver.. Dee snider Фронтменот на Twisted Sister против загрижените вашинтонски тектици и други родители ондосно против здружението PMRC (кое се залага за цензура на рок музиката односно за тектови кои пропагирале сатанизам или били ногу мрсни)
  Умира на 52 години од рак на простата кој му бил многу касно откриен затоа си има направено и песничка Why does it Hurt when i pee Smile
  Мамојебач
  Мамојебач
  Admin

  Број на мислења : 64
  Join date : 2009-02-04

  Re: Frank Zappa

  Пишување  Мамојебач on Пет Фед 06, 2009 6:31 am

  си знаел копи пасте да прајш
  Achad44
  Achad44

  Број на мислења : 71
  Join date : 2009-02-04
  Местолокација : kavadarci

  Re: Frank Zappa

  Пишување  Achad44 on Пет Фед 06, 2009 7:19 am

  zappa kaa zappa, odlicna muzika a za glasot da ne prajme mubaet.
  nogu me aresavat negovite rukno izraboteni spotja.


  Последната промена е направена од Achad44 на Нед Апр 26, 2009 12:22 pm. Мислењето е променето 1 пати
  Бегемонт
  Бегемонт

  Број на мислења : 91
  Join date : 2009-02-04
  Местолокација : Кавадарци

  Re: Frank Zappa

  Пишување  Бегемонт on Саб Фед 07, 2009 4:15 am

  Да админе .
  Мамојебач
  Мамојебач
  Admin

  Број на мислења : 64
  Join date : 2009-02-04

  Re: Frank Zappa

  Пишување  Мамојебач on Нед Фед 08, 2009 12:40 pm


  моја омилена мелдоија... неможам да престанам да ја слушам гледајќи го и видеото

  Sponsored content

  Re: Frank Zappa

  Пишување  Sponsored content


   Сега е точно Вто Мар 26, 2019 1:09 am