Beautiful art thou O Babylon and desirable for thou hast given thyself to everything that liveth and thy weakness hath subdued their strength. For in that union thou didst understand. Therefore art thou called Understanding, O Babylon, Lady of the Night


  Омраза кон посупериорните

  Share
  Мамојебач
  Мамојебач
  Admin

  Број на мислења : 64
  Join date : 2009-02-04

  Омраза кон посупериорните

  Пишување  Мамојебач on Чет Апр 30, 2009 9:37 am

  Значи, како сте се почувствувале кога сте сретнале личност која е поначитана, похаризматична, попаметна, поубава, попочитувана (итн) од вас?
  Дали во вас се јавила омраза и завист или пак се јавило почит и желба за усовршување?
  Дали сакате да ги пронајдете недостатоците на тие личности, или пак не сакате да ја нарушите совршената слика која ја имате во глава за нив?
  Ги сметате ли таквите личности за конкуренција?
  Бегемонт
  Бегемонт

  Број на мислења : 91
  Join date : 2009-02-04
  Местолокација : Кавадарци

  Re: Омраза кон посупериорните

  Пишување  Бегемонт on Чет Апр 30, 2009 5:13 pm

  Не знам дали е ``омраза`` али се јавува завист од доктрините кој посупериорната личност ги поседува .. зборуваме за интелигенцијата... пошо другите особини се споредни .. а да и сетилата

   Сега е точно Вто Мар 26, 2019 1:07 am